A kertben megtermő sokféle és nagy mennyiségű gyümölcs egy jó részét aszalással tartósítjuk. Sajnos nálunk az aszalt gyümölcsöknek igazán a karácsonyt megelőző, sütési időszakban van szezonja. Jó lenne, ha ez megváltozna! Szerencsére az utóbbi időben erre vannak biztató jelek. Az egészségtudatosabb táplálkozás egyre nagyobb teret hódít, és ebben szerepet kapnak az aszalt gyümölcsök, zöldségek.
A karácsony táján megszokott püspökkenyereken kívül sokféle ételhez felhasználhatjuk ezeket a tápanyagban és ásványi anyagokban rendkívül gazdag finomságokat. Igazán csak a fantáziánk szab határt annak, hogy a konyhai felhasználásuk minél változatosabb és sokrétűbb legyen.
Íme, néhány kedvcsináló:
Aszalt gyümölcsös levendulás keksz: Hozzávalók: 32 deka liszt, 25 deka margarin, 8 deka porcukor, reszelt citromhéj, kevés sütőpor, 1 tojás, 1 evőkanál aszalt gyümölcs egészen apróra vágva (meggy, mazsola, áfonya stb.), 2 kiskanál szárított levendulavirág. 4 rudat formázunk a tésztából és folpackba csomagolva, reggelig a hűtőben pihentetjük. Másnap 1 cm vastag szeleteket vágunk a rudacskákból és világosra sütjük. Levendulás porcukorral meghintve jól záródó fémdobozban tároljuk. |
Búzadara vagy zabpehely aszalt gyümölccsel, mézzel:
100 gr darát vagy zabpelyhet felforralunk annyi vízben, amennyi éppen ellepi, éjszakára állni hagyjuk, hogy legyen ideje megdagadni. Másnap reggel 1/4 liter meleg tejet, 2 tk mézet, 25-30 szem mazsolát és ízlés szerint friss vagy aszalt gyümölcsöt, narancsot, banánt vagy almát adunk hozzá.
Téli tea 1.:
10-10 gr hibiszkuszvirág, rózsaszirom, narancsvirág, ízlés szerinti mennyiségben frissen tört ánizs, szegfűszeg, szárított alma, szederlevél, kakukkfű, édeskömény.
Téli tea 2.:
Egyenlő mennyiségű tört csipkebogyó, felkockázott aszalt barack, kevés hibiszkuszvirág, ízlés szerint őrölt fahéj, reszelt szerecsendió, 1-2 marék szárított bodzavirág, málnalevél, kevés mazsola, szárított almahéj.
Mindkét tea erősen melegítő hatású, a bennük lévő fűszerek miatt. Mézzel, kevés citrommal vagy naranccsal ízesíthetők (akár a levükkel, akár a reszelt héjukkal), kellemes aromájú élvezeti teát kapunk.
Néhány évtizeddel ezelőtt a Nagykunságban (ahová néhány évvel ezelőtt mi is költöztünk a fővárosból) a ciberelevest a téli böjti napokon tálalták fel. A községi nagy aszalóban szárították hozzá a szilvát.
Egészséges, finom, tápláló, melegítő hatású (a szegfűszeg és a fahéj melegítő hatású fűszerek, különösen a téli hideg időszakban alkalmazzuk őket), és ma újra a reneszánszát éli ez a finomság.
Mifelénk így készül: az aszalt szilvát egy éjszakán át langyos vízben áztatjuk, majd másnap a levéből kivesszük, kimagozzuk, átpasszírozzuk, egyszer felforraljuk, kevéske sóval, cukorral, szegfűszeggel fűszerezzük, majd tejfölös habarással dúsítjuk. Apró krumpli gombócokat főzünk bele és forrón tálaljuk.
Az aszalt szilvából és ringlóból ízletes gyümölcsleveseket is készíthetünk Fűszerként télen a fahéj és szegfűszeg, nyáron a citromfű, a vanília és menta legyen a meghatározó. A levesbe főzhetünk egyéb gyümölcsöket is, például körtét, szedret, almát, őszibarackot.
A szárított gyümölcsöket belekeverhetjük joghurtba, rizses ételekbe (akár édes, akár sós formában), tölthetünk vele csirke- vagy pulykamellet, vadhúsok mellé tejszínes köretként tálalhatjuk (kevés vajon megpároljuk a gyümölcsöket, kevés őrölt fahéjjal ízesitjük, tejszínnel dúsítjuk), gyümölcskenyerekbe, süteményekbe, italokba tehetjük. A variácók száma végtelen, használják bátran a fantáziájukat, használjanak minél több szárított gyümölcsöt. Családjuk és szervezetük is meghálálja majd a törődést.
Horváth Adrien
fitoterapeuta
Copyright: mainet.hu
E-mail címünk: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.