A méz évezredek óta fontos gyógytápláléka az emberiségnek. Számos régészeti lelet (spanyolországi sziklarajzok, Ebers-papirusz, ószövetségi leírások) igazolja a méhészkedés, mézgyűjtés és a sokoldalú mézfelhasználás történetét.
A méz igen jól eltartható, értékes élelmiszer. Jó példa erre a Paestumban (Nápoly mellett) egy régi görögtemplom romjai között talált, 2300 éves, de még magas élvezeti értékkel bíró mézlelet.
A méz nagyon gazdag ásványianyagokban (vas, réz, mangán, klór, nátrium, szilícium, foszfor, magnézium), vitaminokban (B1,2,3,6, C), illóolajokat, enzimeket, fehérjét, invertcukrot (a glükóz és fruktóz keveréke). Minél mélyebb, sötétebb a méz színe, annál magasabb az ásványianyagtartalma. A sötét szín általában a vegyes, a gesztenye és az erdei mézeket jellemzi.
Fokozatos felszívódása miatt a szervezetet kevéssé terheli meg, jól tolerálják a gyerekek és idősek is. Nem izgatja az emésztőrendszer nyálkahártyáját, enyhén nyugtató hatása is van. Vérszegénység, keringési problémák, szívpanaszok, vesepanaszok, légúti megbetegedések, felfekvések, bőrsérülések kezelésére is hasznos. A méz baktérium-, vírus- és gombaellenes hatása miatt rendkívül hatásos, természetes fertőtlenítő is és természetes antibiotikum. Erősen ozmotikus hatása miatt alkalmas sebgyógyításra is.
A különböző mézfajták más-más specifikus gyógyhatásúak, pl.: a gesztenyeméz visszér, vérszegénység, az akácméz és a repceméz gyomorsav problémák, a vöröshere méz hasmenés ellen, a fenyőméz légúttisztító, a hársméz megfázásos állapotokban bír gyógyhatással. A mentaméz bél-, epe- és gyomorgörcsök esetén hatásos.
Igen jó gyógyhatással bírnak a különböző vegyes virágmézek, mivel sok összetevőjük valamennyi pozitív hatása érvényesül fogyasztásuk során.
Aki teheti, készítsen maga gyógymézet! Most még találunk a kertben olyan növényeket, amelyeket felhasználhatunk, elkészítésük pedig igen egyszerű. Arra figyeljünk, hogy alapként megbízható minőségű, termelői mézet vásároljunk. A tisztára mosott csavaros üvegekbe helyezzük a növényi részeket (föld ne legyen rajta és szárazon kerüljenek az üvegekbe), öntsük fel mézzel, címkézzük fel és állítsuk sötét helyre. |
2-3 hét után célszerű átszűrni a mézeket. Ez viszonylag könnyű, mert a növényi részek áztatása során a méz víztartalma megnő, így állaga felhígul (a minősége nem romlik).
Felhasználható növényi részek és gyógyhatásaik:
- levendulavirág: nyugtató hatású, gyerekeknek is adható lefekvés előtt, langyos tejben elkeverve,
- bodzavirág: meghűléses állapotokban, lázas betegségek esetén, önmagában fogyasztva, vagy tea ízesítőjeként,
- medvehagyma levele: keringésjavító, szíverősítő, ízesíthető vele galagonya tea, ami kiváló szívgyógyszer,
- rozmaring: élénkítő, vérnyomásemelő hatású,
- kakukkfű: köhögés csillapítására, önállóan vagy teában, tejben fogyasztva hatásos,
- ibolya virág: rendkívül kellemes ízű, torokfájás esetén hatásos,
- zsálya: megfázás és torokfájás esetén kiváló gyógyszer,
- lándzsás útifű: köhögéscsillapító hatású, önmagában vagy tea ízesítőjeként,
- édeskömény: emésztési problémák kezelésére ajánlott,
- menta: gyomor-, epe- és bélgörcsök esetén hatásos gyógyír,
- homoktövis termése: igen magas C-vitamintartalmú készítményt kapunk, immunerősítésre, meghűléses állapotok kezelésére alkalmas.
Horváth Adrien
fitoterapeuta
Copyright: mainet.hu