Azt eddig is tudtuk, hogy a bornak számos jótékony hatása van, hiszen jót tesz az emésztésnek, a szívnek, az érrendszernek, sőt némely daganatos megbetegedést is megelőzhetjük vele. Ezt a listát most már bátran kiegészíthetjük azzal a felfedezéssel is, hogy az éltető nedű a fogakat is kényezteti!
Az egyik legújabb kutatási tanulmány azt bizonyítja, hogy a vörös- és a fehérborok olyan anyagokat tartalmaznak, amik képesek elpusztítatni a fogszuvasodásért felelős bacilusokat! A kutatást végzők ezt az amerikai Journal of Agricultural and Food Chemistry című szaklapban szintén megerősítették, mint ahogy azt is, hogy a világnépesség 60-90% százaléka szenved valamilyen fogászati megbetegedéstől, köztük a fogszuvasodástól, melynek kialakulásban nagy szerepet játszanak az ételmaradványok és a lerakódott lepedékek, amik mind a baktériumok melegágya. Tehát a felfedezés szerint a bornak remek antibakteriális hatása van! Ugyan a kutatók azt is hozzátették, hogy a vörösbor kicsikével hatásosabb a baktérium irtás tekintetében, mint fehér társa. De hogy lehetséges egyáltalán, hogy a bor a fogak barátja is?
A kulcs nem más, mint az italban rejlő szerves vegyületek. A közismert savasságnak és az alkoholtartalomnak ezúttal nincs szerepe ebben a folyamatban. Miután megállapítást nyert a bort legújabb gyógyhatása, a kutatók kivonták ezeket az említett baktériumölő szerves vegyületeket, amikről az derült ki, hogy így önmagukban, nagyobb dózisban még intenzívebben és hatásosabban dolgoznak. |
Ellenben a borban található készítéskor belekerülő anyagok miatt, ez a folyamat kevéssé erőteljes.
De miről ismerjük fel, hogy fogszuvasodás áldozatai lettünk? Például fehér foltok mutatkoznak meg fogainkon, ami az ásványi anyag kioldását jelzi, vagy esetleg barnás, sötét foltok és lyukacskák képződnek, az már biztos jele a fogak megbetegedésének, nem beszélve a lyukacskákban ragadt ételmaradékokról. Ha már vészesen riogatóak a sötét foltok, mindenképpen érdemes felkeresni a fogorvosunkat, mert akár apró, akár nagy lyukról legyen szó, azt azonnal be kell tömni a további károsodások elkerülésének érdekében, amennyiben nem kívánunk megválni a fogainktól! Ám ha még nem tapasztalható, akkor a jó hír a következő: a borral meg is előzheted, hogy orvoshoz keljen rohannod!
A szinte már mágikus erejű receptnek kikiáltott napi egy pohárka bor nem csak a gyomornak, a szívnek és az érrendszernek tesz jót, hanem kitűnő gargalizáló eszköznek is bizonyul! De fontos, hogy nem szabad túl sokáig a szánkban tartani, hiszen akkor életbe lép az ellenmechanizmus, és a savtartalom súlyosan károsíthatja a fogzománcot, mint ahogy azt bármilyen más, erősen savas ital ugyancsak megteheti. Ezért, ahogy oly sok mindennél passzol az a bölcsesség, hogy „jóból is megárt a sok” itt is az érvényes, hogy csak kismértékben, néhány másodpercig szabad a szánkban tartani az italt. Utána lehetőleg 20 percig még ne mossunk fogat, hogy a bacilusölő anyagok hadd dolgozhassanak, és ne terheljük túl a fogzománcunkat az antibakteriális fürdő, és az erőteljes fogmosás okozta súrolással. Ha betartjuk ezt a néhány, apró szabályt, még a fogorvost is megspórolhatjuk magunknak!
Copyright:mainet.hu