A melegből a hidegbe való átmenet, vagyis a nyárból az őszbe fordulás idején a mozgásszervi panaszok felerősödnek, megkeserítve ezzel sokak napjait.
A mozgásszervi panaszok, megbetegedések körébe a csontokkal, ízületekkel, izmokkal, inakkal kapcsolatos problémákat soroljuk. Holisztikus szemszögből nézve a mozgásszervek biztosítják számunkra a világban való szabad mozgás lehetőségét.
Ha ezt a szervrendszert károsodás éri, fájdalmak lépnek fel, csorbul a szabad mozgás lehetősége, korlátozva vagyunk mind fizikailag, mind pszichésen. Gyakran társul ehhez az állapothoz a kiszolgáltatottság érzése, ami hosszabb távon agresszióhoz is vezethet.
Gyulladásos és degeneratív reumatikus panaszokat különböztetünk meg. Jellemző tünet az érintett részek elmerevedése, teljes vagy részleges funkciókesés, fájdalom, duzzanat, vörösödés, éles fájdalom.
Az okokat nagyon nehéz kideríteni, lehetnek bakteriális, vírusos, autoimmun eredetűek, de gyakoriak a mechanikai tényezők, pl.kopás, de szóba jöhetnek ezek kombinációi.
Elsődleges cél a reumatikus jellegű panaszoknál a fájdalomcsillapítás, hiszen a fájdalom miatt a szabad mozgás korlátozott.
Kiváló gyógynövények állnak rendelkezésre reumatikus fájdalmak csillapítására, de ezek kizárólag készítmények formájában hozzáférhetők: az ördögharaptafű és az őszi kikerics.
Használhatjuk még a fűzfakéreg főzetéből készített borogatást, illóolajos bedörzsölőket, ezek lehetnek rozmaring, francia levendula, fahéj, eukaliptusz vagy szegfűszeg tartalmúak, csípős anyaggal (kapszaicin) átitatott fájdalomtapaszokat. Utóbbiak általában tartalmaznak árnikát, mentát, kámfort – ezek mind fájdalom-és gyulladáscsillapító hatással is bírnak.
Fontos tudni: ha illóolajos fürdőt készítünk, a használat előtt a csuklón végezzünk allergia próbát.
Az illóolajat ne közvetlenül a fürdővízbe cseppentsük, hiszen az nem oldódik fel, hanem oldjuk fel kevés tejben, mézben vagy tejszínben és azt keverjük bele a vízbe. Magas vérnyomásban szenvedők rozmaring olajat ne használjanak, mert vérnyomásemelő hatása is van.
A paprika kapszaicin nevű hatóanyaga a helyi vérellátás fokozásán keresztül serkenti az anyagcserét, fokozza a sejtek oxigénellátását és ily módon hatékonyan képes csillapítani a fájdalmat. Házilag is készíthetünk paprikás bedörzsölőt: néhány csípős paprikát 3 deci vodkában áztatunk 4 hétig. Ez alatt az alkohol kioldja a paprikából a kapszaicint, kicsit el is színeződik. Egy kiforrázott golyós dezodor flakonját megtöltjük az alkohollal és ezzel könnyen tudjuk kenegetni a fájdalmas testrészeket. |
Szívtájékon tilos használni!
Régi népi gyógymód a friss fejes káposzta levelének roncsolása, amit utána a fájdalmas területre helyezünk, vagy a mézpakolás. Utóbbinál az érintett testrészt vastagon bekenjük mézzel és lekötjük. Duzzanatok kezelésére az ecetes borogatás is beválik.
A reumatikus panaszok elszenvedői jól tudják, hogy az időjárás milyen nagy hatással van ezeknek a panaszoknak a felerősödésére vagy gyengülésére. Nyáron, a melegben ritkán, vagy egyáltalán nem jelentkeznek reumatikus panaszok, az őszi hűvösebb napok viszont jelentősen felerősítik ezeket. Nagyon fontos, hogy a hideg idő beköszöntével tartsuk melegen a reumatikus fájdalommal érintett testrészeket, hogy csökkenteni tudjuk a panaszokat, könnyítve ez által a mozgásunkat.
Fogyasszunk gyógyteákat, hasznos ilyenkor a csalánlevél, a gyermekláncfű gyökere és levele, a zsurló, a borsmenta, az édesköménymag, a köménymag, a kutyabengekéreg, a szennalevél, a borókabogyó megfelelő arányú és összetételű keveréke. A felsorolt növények jelentős része ún. vértisztító hatású, serkenti a felhalmozódott anyagcseretermékek kiürülését a szervezetből, hozzájárulva a mozgásszervi panaszok csökkenéséhez.
Reumatikus panaszok fennállása esetén ajánlott táplálék-kiegészítők fogyasztása, melyek glukozamint (újraépíti a kötőszövetet), kondroitint („olajozza” az ízületeket), MSN vegyületet (a porcok rugalmasságát biztosítja), kurkumát (fájdalmat és gyulladást csökkent), boswelliát (gyulladáscsökkentő, előnye, hogy nem okoz gyomorpanaszokat), cinket (az anyagcsere folyamatokat irányítja), C-vitamint (hasznos mindenfajta gyulladásos betegségnél), mangánt (az idegek zavartalan működéséért felel, síkosítja az ízületeket és felel az egészséges csontozatért) tartalmaznak
Fontos, hogy a fájdalom ne uralkodjon el rajtunk, bármilyen nehéz is, de rendszeresen mozgassuk a fájó testtájékot. A lassú, kényelmes séta, az úszás, a kerékpározás mind hozzájárul ahhoz, hogy szervezetünk keringése javuljon. A keringés normalizálódása fájdalomcsillapító hatású, tehát hozzájárul a panaszok csökkenéséhez.
Horváth Adrien
fitoterapeuta
Copyright: mainet.hu