Az ősz kincsei
Az ősz, gyönyörű színeivel, illataival, a friss levegővel szinte csábít arra, hogy egy-egy nagyobb sétát tegyünk a környező erdőkben, mezőkön, hegyekben. Ilyenkor, ha nyitott szemmel járunk, számos kincset begyűjthetünk: vadgesztenyét, csodás színű leveleket, bogyós terméseket, ágakat. (Figyelem! Minden esetben ügyeljünk a gyűjtési-szedési szabályok betartására!)
Érik a szőlő, készül a bor
Beköszöntött a szeptember, ami a szüret megkezdését is jelenti. A borászok azt mondják, nem lesz túl jó a termés, hiszen a nyár nem volt az igazi, valamennyi borra azért számíthatunk. Érdemes hát a szüreti munkák megkezdése kapcsán szót ejtenünk a szőlőről, a borról, ezek élettani hatásairól. A szőlő, a Biblia szerint a négy alapnövény egyike, évezredek óta az emberiség fontos tápláléka.
A körömvirágról
Kenyérbélvirágnak, sárgavirágnak, mifelénk a Nagykunságban pedig körmicének is nevezik ezt a kedvelt és sokak által ismert egynyári növénykét.
Őshazájáról nem sokat tudunk, hiszen a korabeli krónikák tanúsága szerint már elterjedt volt az ókorban is. Az arab és indiai kultúrkörökben ételfestékként, kozmetikumként és tápláléknövényként egyaránt használták.
A Pulik
Hajdanán az egyik leghasznosabb állatunk a Pulikutya volt. Terelte és vigyázta valamennyi jószágunkat. Már a Honfoglalás előtt is minket szolgált. Ázsiából elkísérte a magyar népet egészen a Kárpát medencéig. Mi ez ha nem a feltétel nélküli hűség? De a hűségen kívül bőven van még említésre méltó tulajdonsága. Meglepően okos, állóképessége rendíthetetlen, bátorsága oroszlánt szégyenítő. Idegenekkel általában távolságtartó, de ha a gazda illetve családja jó kapcsolatot épít ki vele, igazi kezes bárány.
Sóvirág a kertben
A sóvirágok (Limonium) száraz csokrokban, de vágott virágként is közkedveltek. A kékgyökérfélék vagy istácfélék családjához (Plumbaginaceae) tartoznak. A kék fajtája a legelterjedtebb, mert a szárazvirágcsokrokban nagyon jól mutat. Kétnyári vagy évelő növény, mivel azonban a telet nem bírja ki, nálunk egynyáriként tartják. Letakarva télen, próbálkozhatunk az átteleltetéssel.
Mintegy 180 faja ismert, és szinte mindenütt elterjedt. A családra jellemző, hogy szárazság- és sótűrő növények.
Csempészek
Történelmi jelentőségű ítélet született egy orrszarvútülök csempész ügyében Dél-Afrikában. Egy thaiföldi férfit 40 év fegyházra ítéltek, miután bizonyosságot nyert, hogy több alkalommal illegálisan próbálta exportálni a súlyosan veszélyeztetett állatok tülkét, egy szervezetett bűnözői csoport vezető tagjaként. A WWF óriási lépésnek tartja az ítélet megszületését, amely reményt adhat a veszélyeztetett fajok illegális kereskedelme ellen folytatott harcban.
Babérsom - feketedő levelek
A tarkalevelű babérsom egy igazán dekoratív növény. A szabadban is nevelhető, úgy mint a lakásban.
Mutatós levelei (mint a növény neve is sugalja) rendkívül szépek. Nem igazán kedveli a fényt, de hatására a leveleken található foltok és a levél zöldszínének kontrasztja élénkebb, szebb lesz napfény hatására.
Egy "titokazatos" betegség azonban képes teljesen elpusztítani a növényt. Miért titokzatos? A gyökér rothadása figyelhető meg a növényen, miután kiemeljük a földből.
A dinoszauruszok élete
A dinoszauruszok közel 160 millió éven keresztül uralták bolygónkat és 65 millió évvel ezelőtt, valószínűleg egy világméretű katasztrófa, talán egy hatalmas meteor becsapódása után tűntek el, szinte egyik napról a másikra.
A Millenárison június 7. óta látogatható a színes-szagos dinókiállítás – a legkisebbek örömére is. Élethű környezetben életnagyságú, mozgó és hangot adó dinoszauruszok várják a paleontológia iránt érdeklődő fiatalokat, látogatókat. Ez nem csupán kiállítás,
Fekete rinocérosz
A fekete orrszarvú (más néven a horog-ajkú orrszarvú) Afrikában őshonos. Neve ellenére, a fekete orrszarvú valójában meglehetősen világos színű és a legtöbb fekete orrszarvú fehér vagy szürke bőrű.
Valamikor fellelhető volt egész Közép-és Kelet-Afrikában. (Kenya, Tanzánia, Kamerun, Dél-Afrika, Namíbia, Zimbabwe és Angola). Bár a fekete orrszarvú még mindig megtalálható ezekben az országokban mára a számuk igen lecsökkent.
A nagy fehér cápa
Nagy fehér cápa (fehér cápa) megtalálható a parti vizekben, minden óceánban. Ausztrália, Dél-Afrika, Kalifornia és Mexikó körül észlelték leggyakrabban.
A nagy fehér cápa több mint 8 méterre is megnőhet, és tömege több mint 2000 kg. Ezért fehér cápa a világ legnagyobb ragadozója! Erről a cápáról tudjuk, hogy megtámadják a vízben lévő embereket. A cápa nem szereti az ember ízét, de valőszínű egy másik állatot/vetélytársat lát benne.