A fekete orrszarvú (más néven a horog-ajkú orrszarvú) Afrikában őshonos. Neve ellenére, a fekete orrszarvú valójában meglehetősen világos színű és a legtöbb fekete orrszarvú fehér vagy szürke bőrű.
Valamikor fellelhető volt egész Közép-és Kelet-Afrikában. (Kenya, Tanzánia, Kamerun, Dél-Afrika, Namíbia, Zimbabwe és Angola). Bár a fekete orrszarvú még mindig megtalálható ezekben az országokban mára a számuk igen lecsökkent.
A fekete orrszarvú szarva elérheti k a 1,5 méter hosszúságot. Védelem, megfélemlítésre, gyökerek kiásására és fák eltörésére használja szarvát. Kreatin tartalmú, és ezért nagyon erős. Az ókori orvstudomány gyógyszerként használta.
A fekete orrszarvúnak gyengea látása, de a hallása és a szaglása, alapján könnyedén érzékeli környezetét. A ragadózók jelenlétét azonnal érzékeli. Növényekkel táplálkozik. Táplálékai közé tartoznak: Fekete levelek, virágok, rügyek, gyümölcsök, bogyók és gyökerek amiket kiás a földből.
Nagy méretének köszönhetően kevés az ellensége. Az emberek jelentenek rá igazi veszélyt, mert az orvadászok szarváért vadásszák.
A fekete orrszarvú magányos állat. Csak párzás idején keres társat. Az újszülött borjút az anya 2 évig maga mellett tartja.
Ma ez a faj a kihalás szélére került. Már csak maroknyi fekete orrszarvú maradt a vadonban, de a jelentések azt sugallják, hogy a fekete orrszarvú populáció száma most kezd növekedni.
Jellemzők/adatok:
Tudományos név: Diceros bicornis
Típus: Emlős
Táplálkozás: növényevő
Méret : 3.3m - 3,6
Súly: 800 kg - 1400 kg
Futásának sebessége : 42km / h
Maximális életkora : 45-50 év
Életmód: Magányos
Szín: barna, szürke, fehér
Átlagos alomszám: 1
Ellenségei: Ember, vadmacska
Különleges tulajdonságok: kemény, vastag bőr és a két nagy szarv