Szezonális idénygyümölcsök fogyasztásával minden évszakban és idényben jól járhatunk, azonban ezek között is az egyik kiemelkedő az ősz nagy kedvence, a szőlő. Számos vitamintartalmát ismerjük, azt azonban tudtuk, hogy akár egy komplett őszi méregtelenítő avagy tisztító kúrát is elvégezhetünk ezzel a finom, ízletes és közkedvelt gyümölccsel?
Teljes és természetes
Mindez bizony elmondható az ősz egyik nagy kedvencéről, a szőlőről. Érdemes hazai termelőktől, biopiacról beszereznünk, vagy ha szerencsések vagyunk, hogy van saját termés – akkor az a lehető legjobb! A makrobiotika szerint ugyanis mindig az a növény és táplálék van a legjobb hatással szervezetünkre, amely a mi közvetlen élőhelyünkön megterem. Ami még nagyon fontos, ha hosszú távon szeretnénk megőrizni vitalitásunkat, hogy lehetőleg minél több természetes és teljes élelmiszert fogyasszunk.
Nade, melyek is ezek? A természetes eredetű élelmiszer az, amelyet mindenekelőtt természetesen, vagyis egy az egyben képesek vagyunk elfogyasztani és megemészteni. Ide tartozik minden olyan élelmiszer, melyet nem alakítottak át, vagyis, minden egyes része alkalmas az elfogyasztásukra. A teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségfélék, a hüvelyesek, és a természetesen a gyümölcsök is ide tartoznak. Szervezetünk hosszú távon meghálálja, ha minél több természetes eredetű étellel tápláljuk, hiszen nemcsak tisztább, egészségesebben és energiával teli lehet általa a testünk, hanem még jelentős gyógyhatással is bírnak majd a természetes táplálékaink.
Hogyan végezzük a szőlő kúrát? Mit érdemes fogyasztani?
Normál esetben a szőlőt – ahogyan más gyümölcsöt is – lehetőleg a fő étkezések közötti időszakban, azoktól eltérő időben, ún. köztes étkezésként (tízórai vagy uzsonna) célszerű fogyasztanunk. Ha pedig méregteleníteni, salaktalanítani és roborálni szeretnénk a téli idényt megelőzően a szervezetünket, vagy csak szimplán egy bőrszépítő kúrára vágyunk, akkor érdemes egy 1 – esetleg 3 napos szőlőkúrát tartanunk, amikor egész napra elosztva rendszeres időközönként minden fő- és köztes érkezésre szőlőt fogyasztunk. Természetesen a megfelelő folyadékbevitelről (ásványvíz és szobahőmérsékletre lehűtött gyógyteák) ilyenkor se feledkezzünk meg. Különösen a tisztító kúra alatt, fontos nagyon a legalább 2,5 – 3 liter tiszta, cukor, tartósítószer és kalóriamentes folyadék bevitele.
Különböző fajtákkal, változatosan!
Ezeken a napokon - ha lehet - kerüljük a koffeint, a tejtermékeket is, és tényleg tartsunk egy tiszta, természetes gyümölcsnapot szőlővel. Ha munka közben nem merjük bevállalni, a hétvége ideális lehet egy ilyen tisztító és roboráló kúrára. Minél több félét válogatunk össze, a nagy szemű fehértől a hagyományos Saslán át a különlegesebb Rose vagy az antioxidánsokban gazdag Othello vagy kék Oporto fajtákig – annál élvezetesebb és változatosabb menü kerülhet az asztalunkra a szőlőkúra napokon is. Hazánkban ugyan leginkább borszőlőt, azonban kisebb mennyiségben csemegeszőlőt is termesztenek, érdemes utána menni a piacokon a finomabb, különlegesebb fajtáknak.
Energizál, tonizál és még tisztít is!
E nemes gyümölcsünknek 70-80%-as víz, és kb. 20%-a pedig szőlőcukor. Nemcsak jelentős mennyiségű ásványi anyagot (cink, magnézium, réz, szelén, vas) tartalmaz, hanem a teljes B vitamin spektrum is megtalálható benne. Tápértéke igen magas, és számos gyógyhatása is ismert. Tisztító, kiegyensúlyozó és roboráló hatása végett nemcsak kiváló energia és szépségvitamin forrásunk lehet, hanem könnyen emészthető természetes élelem lehet az idős, beteg vagy lábadozó ember számára is. Érelmeszesedés, ízületi gyulladás, köszvény, reuma magas vérnyomás ellen is hatásos gyógyír. Méregtelenítő és tisztító hatása pedig kiemelkedő: serkenti a vizeletürítést, anyagcserénket pedig gyorsítja.
Bőrünkre is kiváló hatással van, energiára és felerősödésre is számíthatunk a gyakori vagy éppen a kúraszerű fogyasztásakor.
Mikor áldásos, és mikor vigyázzunk inkább?
Ha pattanásokkal, ekcémával, allergiával küszködünk, netalán elhízás vagy magas vérnyomás problémája áll fenn – akkor ezekben az esetekben mindenképpen javallott egy szőlőkúra különösen most, amikor a szezonban is van a gyümölcs. Legyengült, energiahiányos állapotban vagy vérszegénység esetén szintén nagyon jótékony hatással lehet szervezetünkre. Leginkább azoknak ajánlatos tehát, akiknek energiára és felerősödésre van szükségük. Azonban gyomorfekély, bélgyulladás, és cukorbetegség esetén inkább válasszunk más, természetes opciót szervezetünk méregtelenítésre.
Hasznos információkat tudtál meg az ősz egyik szezonális kedvencéről? Akkor nyomj egy like-ot és oszd meg a cikket!
Szerző: Sipos Eszter
Fotók: warmoregon.org, peterkropko.com, mindmegette.hu, peakshop.com, healthyhippie.net
Copyright: mainet.hu