Sok embertársunk életét keserítik meg az éjszakák. A nyugtalan, szaggatott alvás, vagy éppen a nem alvás azután rányomja bélyegét az egész napunkra, hatással van teljesítőképességünkre, viselkedésünkre, hangulatunkra.
Hosszabb távon pedig negatívan hat immunrendszerünkre, így sok testi-lelki betegség kiváltója lehet. Az alvászavarok kétfélék, megkülönböztetünk elalvási és átalvási problémákat.
Ezek visszavezethetők külső vagy belső okokra, pl.: zaj, fény, rosszul megválasztott ágy vagy ágynemű, stressz, szorongás, félelem, fájdalom stb. Fontos, hogy ezeket ki tudjuk szűrni.
Lássuk hát, mit tehetünk a nyugodt, pihentető alvás érdekében?
Vacsorázzunk korán, lehetőleg könnyen emészthető ételt fogyasszunk, ami nem terheli túl emésztőrendszerünket.
A hálószoba jól szellőztetett legyen, az ágynemű természetes anyagból készüljön. Használjunk tönkölypárnát, könnyű, de meleg gyapjútakarót. Az alvóruhánk anyaga is legyen természetes. Az ágy legyen kemény, ami kényelmes fekvést biztosít.
Lefekvés előtt tanácsos egy jó sétát tenni, akár kutyát sétáltatni. Ez a kutyusnak is, nekünk is jót tesz.
Ha nincs lehetőség sétálni, akkor is mozogjunk: jógázzunk, tornázzunk egy kicsit, végezzünk légzőgyakorlatokat nyitott ablaknál.
Próbáljunk megszabadulni a nyomasztó gondolatoktól, hallgassunk nyugtató zenét, meditáljunk. Este lehetőleg ne terheljük magunkat horrorral, ne dolgozzunk, és ne rágódjunk a napi problémákon. Számos gyógynövény - klinikailag igazolt hatással - alkalmas az alvásproblémák orvoslására. Legismertebb talán a macskagyökér (valeriana), de a komló, levendula, citromfű, golgotavirág és a kamilla is nyugtató-altató hatással bírnak. |
Ezek a növények helyreállítják az alvás egészséges szerkezetét, csökkentik a napközbeni fáradtságérzetet, nem befolyásolják negatívan a napközbeni teljesítőképességet, biztonságos a használatuk, nem okoznak függőséget (szemben a szintetikus nyugtatókkal és altatókkal).
E növények jól kombinálhatók egymással, teaként, fürdőként egyaránt használhatóak. A levendulából, kamillából és citromfűből illóolaj is készül, ezek párologtatásával is segíthetjük az elalvást.
A nyugtató teát naponta 3-4 alkalommal fogyasszuk, az utolsó adagot mindig lefekvés előtt kb. 30 perccel. Ha mézzel ízesítjük, fokozhatjuk a nyugtató hatást.
Gyerekek elalvási problémái esetén golgotavirág teát, langyos mézes tejet, illóolajos párologtatást, "álompárnát" (levendulával töltve kapható) használjunk.
A Bach-terápiás készítmények és a homeopátiás szerek használata is biztonságos, jó eredménnyel használhatók alvásproblémák kezelésére felnőttek és gyerekek esetében egyaránt.
Horváth Adrien
fitoterapeuta
Copyright: mainet.hu