Az ősz hangulatához hozzátartozik a birsalma jellegzetes, semmihez nem hasonlító illata. Nem véletlen, hogy nagyanyáink a konyha vagy a kamra polcain tartották ezeket a göcsörtös, sárgás-zöldes gyümölcsöket, hiszen átható illatukkal a legjobb légfrissítők voltak.
A birsalma a rózsafélék családjába tartozik, Irán és Turkesztán környékéről származik. Hazánkban sok helyen termesztik, de kivadult példányokkal is találkozhatunk.
Az ókorban gyógyszerként használták, emésztőszervi betegségeket kúráltak vele. Főzve, sütve és nyersen egyaránt hasznosnak tartották. A fennmaradt krónikák és füveskönyvek tanúsága szerint gyakran készítették el a birsalmát puhára főzve és mézben vagy rózsacukorban eltéve. Adtak hozzá szerecsendiót, fodormentát és tapaszként használták, gyomortáji fájdalmak, görcsök esetén. Napjainkban a gyümölcs magjait köhögéscsillapítóként használják, mert csökkenti a gyulladt nyálkahártyák irritációját. |
Magas csersavtartalma miatt hasfogó hatású, ugyanakkor az emésztőszervi gyulladásokat is csökkenti.
Külsőleg égési sérülések, felfekvések, sömörök elleni kenőcsök alkotórésze. Terméséből lekvárt, befőttet, birsalmasajtot készíthetünk.
Birsalmabefőtt:
A megtisztított, gerezdekre vágott gyümölcsöt ízlés szerint édesített vízben feltesszük főni. A vízbe citromot, szegfűszeget, fahéjat teszünk. Addig hagyjuk a tűzön, amíg a cukor teljesen feloldódik. Kevés tartósítószert keverünk bele, üvegekbe merjük, lezárjuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Nemcsak édességként, hanem húsok mellé, köretként is tálalhatjuk. Gyümölcssalátákat és leveseket is készíthetünk belőle.
Birsalmalekvár:
A megtisztított, feldarabolt gyümölcsöt kevés vízben teljesen puhára főzzük. Mézzel vagy cukorral, tört fahéjjal vagy szegfűszeggel, reszelt citrom vagy narancs héjával fűszerezzük, kevés tartósítót keverünk bele és gyorsan, nehogy odakapjon (erre a massza sűrűsége miatt van esély!), újraforraljuk. Üvegekbe töltjük, lekötjük és szárazdunsztban tartjuk 1 napig.
Birsalmasajt:
1 kg alaposan megmosott, de nem meghámozott gyümölcshöz kevés vizet adunk és péppé főzzük, majd átpasszírozzuk. 1 deci birsalma lével, 60 deka (soknak tűnik, de sajnos a végső siker miatt kell ennyi) cukorral szirupot készítünk, belecsavarjuk egy egész citrom levét és folyamatos keverés közben hozzáadjuk a birsalmapéphez. Kislángon, állandóan kevergetve addig főzzük, amíg kistányérra cseppentve már nem folyik szét. Ki-ki ízlése szerint keverhet a gyümölcshöz fűszereket: fahéjat, szegfűszeget, vaníliát, és 10 deka durvára tört diót vagy mandulát.
Étolajjal kikent formákba öntjük és hagyjuk megszáradni. A formákból 2-3 nap után selyempapírra tesszük, és naponta megforgatjuk a sajtot. Kb. 2-3 hét alatt kiszárad. Célszerű kisebb formákban kezdeni a szikkasztást, mert gyorsabban szárad.
Fóliában vagy kerámiatartóban, fémdobozban tárolhatjuk.
Horváth Adrien
fitoterapeuta
Copyright: mainet.hu