Amíg az emberek egy része hanyag mozdulattal rákeni az első polcról lekapott terméket a kenyérre, sokan zsírra menő háborút folytatnak azért, hogy tudatosítsák: nem mindegy, mit hova kenünk (bár ez más kontextusban is örök konklúzió). A különböző médiumokon terjengő féligazságok és – általában nem létező szakemberek nevével fémjelzett – rágalmak miatt összezavarodó margarinfogyasztók és vajpártiak tisztánlátásáért az Unilever Kft. tartott sajtótájékoztatót.
A témában kompetens előadók tisztázták a tényeket, hogy a swifti ’alsóvég-felsővég’ jellegű küzdelemben objektívebben foglalhassunk állást.
A vaj vitaminelőnyét is pótolták zsírban oldódó vitaminokkal (A, D, E), színezésére pedig természetes eredetű béta-karotint használnak. A minőségi margarin tehát növényi szterinjeivel éppen csökkenti a magas koleszterinszintet, ezért bátran beilleszthető az egészséges életmódba – a csomagoláson levő tápanyagtáblázat, illetve az egyes termékeken látható szívbarát jelző is tudományosan alátámasztott adatokra támaszkodik.
A szervezetnek viszont szüksége van koleszterinre, csak túlzott mennyiségben árthat – ezt a felesleget telített és transzzsírsavakból nyerjük, melyek főként állati eredetűek, és könnyen felboríthatják a védő és ártó koleszterin egyensúlyát, de ugyanúgy megtalálhatóak az édességekben és olajban sült ételekben. Napi 60-70 g zsírt azonban javasolt elfogyasztani (ez a napi energiabevitel 30%-a), hiszen fontos energiaforrásként szolgálnak, illetve szükségesek a sejthártya felépítéséhez és egyes hormonok működéséhez.
A táplálkozási szakértők szerint többet kellene növényi (egyszeresen vagy többszörösen telítetlen), és kevesebbet állati (telített) zsiradékot fogyasztanunk – ijesztő ugyanis, hogy a magyar lakosság mintegy 40%-ának problémája van a koleszterinszintjével, a szív-és érrendszeri megbetegedések pedig első számú népbetegségként vannak regisztrálva.
A fenti állításokat az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is alátámasztja, de ha valaki még kételkedne és bizalmatlankodna, anonim internetes fórumok helyett keresse fel orvosát, gyógyszerészét, az ÁNTSZ szakemberét, a kórházi dietetikust, vagy olvassa el a „Táplálkozási ajánlások a felnőtt magyarországi lakosság számára” című kiadványt.
Forrás: PR Herald www.prherald.hu