Maffia. Keresztapa, Cosa Nostra, Al Pacino, Olaszország, Don Corleone, családban marad, fegyveres gonoszevők, pizza, drog, milánói makaróni, milliók. Általában ez jut az ember eszébe a maffiáról, de kevesen vannak tisztában a maffia történetével, és hogy mi zajlik ott a háttérben.
Szóval, mi az a Maffia?
Ne a Mafia elnevezésű számítógépes játékra gondoljunk, ahol mindenki büntetlenül bűnözhet egy kicsit. A maffia egy szervezett bűnözői csoport, melynek tagjai a maffiózók. Némelyik tag szerint, a bűnszövetkezet igazi neve Cosa Nostra, ami magyarul annyit tesz: „a mi dolgunk”, „a mi ügyünk”. Ugyan hozzá kell tenni, nem egy maffia van, és az gengszterkedik, hanem jóval több, akár tartományonként Olaszországban. Példának okáért, a Camorra Nápolyban, a Sacra Corona Unita Pugliában, 'Ndrangheta Calabria régióban működik.
Hogy is néz ki ez a szervezet?
Először is, Szicíliából származik, nagyjából a XIX. századból. A szervezet a századvégi szicíliai kivándorlással jutottak el Amerikába. Így a Cosa Nostra egyszerre jelenti a szicíliai és az amerikai maffiát. Másrészt érdemes tudni, hogy a maffia tele van ideológiával, főleg olyanokkal, amik a hagyományokon alapulnak. Első a családi szabályok betartása, és azok törvények, amelyek a hallgatásra és az összetartásra vonatkoznak. Ha ezeket megsértik, rosszabb bármelyik bűnnél. A maffiózó klánok a rendszer fenntartását „tanácsokkal”, fenyegetésekkel, büntetésekkel, gyilkosságokkal érik el.
Hogy nyerhetünk beavatást a Maffiába, ha erre adnánk a fejünket?
Hagyományőrző szervezet lévén, bizonyára megtartották a régi módszereket. Az amerikai olasz maffiába eredetileg csak szicíliai származású embereket vettek fel. A leendő jelentkező lehetőleg fontos, sikeres, de minimum ismert ember legyen, és a család egyik tagjának kell ajánlania. Majd végre kellett hajtania egy elrendelt gyilkosságot. A célpontot természetesen a felettese választja ki. Ha megcsinálta, jöhet a rituális szertartás. Megszúrják az ujját, és a vérét Szűz Mária vagy más szentek képére csepegtették. Utána a kártyát meggyújtották majd a kezébe adták, és hűségesküt kellett tennie: „Úgy égjen a lelkem a pokol tűzében, ahogy ez a kártya ég, ha megszegem az eskümet”. Később már elég volt, ha az apai ágon volt a jelölt szicíliai vagy olasz. Illetve meg is vehette az ember a tagságát. Így kerülhettek afrikai, és latin-amerikai egyének is a szervezetbe.
Aztán nézzük csak, miből „élnek meg”a maffiózók, mivel keresik a kenyerüket?Rablás, zsarolás, pénzmosás, prostitúció, kábítószer- és szervkereskedelem, embercsempészet, hamisítás, illegális szerencsejátékok és uzsorakölcsönök.
De menjünk tovább, mi történt a 60-as években a maffiával. 1957-ben, az amerikai és az olasz maffiózók krémjének találkozóin (Palermóban, Apalachin találkozó) az új, minden eddiginél jövedelmezőbb üzletről kívántak tárgyalni, méghozzá a kábítószer-kereskedelemről. Ekkor a maffia hierarchiáját is megújították. Az alsó szinten, a területi alapon elhelyezkedő „családok”(állnak, amelyek tagjai a „közkatonák”.A középső szinten területileg határos, három vagy több „családból” álló „kerületek”vannak. A felső szinten már a kerületi főnökökből álló „bizottság”helyezkedik el. Ennek egyik tagja az egész maffia főnöke, a „keresztapa”.
Idővel a maffia a politika és a gazdaság fölé kerekedett. A maffiózók irányítani kezdték a politikusokat. Emiatt igencsak összemosódott a politika által felhasznált maffiózó és a maffia által felhasznált politikus rétegek és fogalmak. Gazdasági téren a legtöbbet hozó vállalkozás ekkor a Palermóban való építkezés, a tartomány autonómszékhelye volt.
Majd maga a maffia is változott, és ezek a változások időként véres belső leszámolásokkal jártak együtt. 1962-63-ban zajlott le az ún. első szicíliai maffiaháború a „vidéki” és a „városi” maffia között. A „vidéki” maffia már nem elégedett meg a csempészet (ami akkoriban még nem volt túl jövedelmező) és a kábítószer-kereskedelem hasznával. Részt kívánt az építkezési tervekből, amit viszont a „városi” maffia nem kívánt megosztani senkivel. |
Magának a háború kirobbanásának ennél szövevényesebb a története. 1962-ben a Cesare Manzella maffia főnök, kábítószert-szállítmányt küldött Amerikába, két szicíliai klán segítségével. (Grecos és a La Barberas). Manzella, Calcedonio Di Pisa-t kérte meg a heroin szállítmány kezelésére. A heroin megérkezett Amerikába, a vásárlók viszont azt állították, hogy hiányzik némi kokó, ezért Di Pisának, arányosan kisebb összeget fizettek. Ennek következtében Di Pisa az amerikaiakat vádolta csalással, La Barberas meg Di Pisát pénzsikkasztással. A kettő között ezután nyílt harag és viszály alakult ki. Ezután La Barberas megölte Di Pisát, és ez lett végül a kiváltó oka a háborúnak. 1963 áprilisában rengeteg járókáló is megsebesült, és sok civil is meghalt. A dolog egyre elharapózott, a főnökök egymást próbálták eltenni láb alól. Egy rendőri rajtaütésen közel 2000 letartóztatás történt. Ezek után a Maffia tevékenység leállt, és a háttérbe húzódtak a maffiózók, bujkálni kényszerültek. 1969-ben 117 gyanúsított került a bíróság elé, de 1968-ban már a legtöbbet felmentették, és elengedték őket.
Ezt követően 1970-ben összeállt, a vegyes társaságból álló antimaffia, amiben akadtak baloldali kereszténydemokraták, és kommunisták is. Az ő tevékenységüknek köszönhetően fogták el akkor Luciano Liggio maffiafőnököt. A maffia túlélte a támadásokat, és a 70-es évek elején sikerült újjászerveznie magát. A „vidéki” maffia végre hajlandó volt együtt működni a „városi” maffiával és közösen modernizálták tevékenységüket. A terjeszkedő szicíliai maffiózó rétegnek, át kellett térnie a Szicílián túlra, kapcsolatba lépni a fogyasztói társadalom nagy üzletközpontjaival, ahhoz, hogy fenntartsák hatalmukat és jólétüket. Ekképp jutott el a maffia Genovába, Milánóba, Nápolyba, és Rómába.
Végezetül, 2007 novemberében Salvatore Lo Piccolo maffiafőnök rejtekhelyén megtalálták a maffia tízparancsolatát, a szicíliai rendőrök. Meglehetősen hasonló a bibliai tíz parihoz. Útmutatóként szolgál a „jó”maffiózóknak, miként cselekedjen, ha sikeres akar lenni, de legalábbis miként maradjon életben. Csapjuk a zakónk zsebébe a szívünkhöz és legyünk tökös maffiózók.
|
A Maffia a filmvásznon is aratott. A hétköznapi emberek némi bepillantást nyerhettek életükben mindennapjaikba, anélkül, hogy ott hagynák a fogukat a tévé képernyőinél. A Keresztapa (The Godfather) Mario Puzoazonos című regényéből készült. 1972-ben mutatták be Francis Ford Coppolarendezésében. A főszereplők: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall és James Caan. A film Coppola Keresztapa-trilógiájának első része a háromból.
Készültek még sikeres filmek az alvilág témakörében. Martin Scorsese rendezte a Nagymenők, Casino című filmet, Robert De Niro főszereplésével. Brian De Palma készítette A sebhelyesarcú, Aki legyőzte Al Caponét című filmet.
Copyright: mainet.hu