Ismét súlyos veszteség érte a filmvilágot, hiszen 83 éves korában elhunyt Peter Falk, színész és producer. Bár nem volt oly váratlan, hisz régóta Alzheimer kórban szenvedett, mégis megdöbbentő hírként ért mindenkit.
A művész nem csekély életművet hagyott hátra, melynek részletes, de a teljesség igényére nem törekvő ismertetésének szánom a következő sorokat. 1927-ben New York városában Peter Michael Falk névvel látta meg a napvilágot a 20. század krimi filmjeinek meghatározó alakja. Azonban nem tősgyökeres amerikai, hiszen számos európai felmenővel – elsősorban orosz – rendelkezik, sőt ma már azon sem lepődünk meg, hogy magyar vonatkozása is van. Úgy tartják ugyanis, hogy a színész dédapja a magyar író, politikus, Falk Miksa, aki nem mellesleg a kiegyezést követően a Pester Lloydfőszerkesztőjeként munkálkodott.
Peter testi fogyatékossága ellenére komoly színészi eredményeket ért el, bár számos hátrányos megkülönböztetés is érte gyermekkorától hiányzó jobb szeme miatt. A középiskola elvégeztét követően szakácsként dolgozott, majd egyetemen tanult tovább politológiát New Yorkban 1951-ig, így közigazgatási területen kezdett dolgozni 1953-ban. A színészkedés ekkor még csupán hobby volt számára, mellyel Hartfordban kezdett foglalkozni, majd Westporti tanulmányai alkalmával játszott el komolyabban a gondolattal, hogy hivatásos színésznek álljon. 1956-ban vált meg végleg korábbi munkájától és lett színész. Debütáló előadására még ebben az évben került sor a New Yorki Off Broadway-en, ahol Moliére Don Juan című darabjában kapott szerepet.
Az 1960-as évek elején kezdett televíziós szerepekkel is foglalkozni, ahonnan nem volt megállás a világhírnév felé vezető úton. Első Oscar-jelölését a Murder Incorprated című filmben nyújtott teljesítményéért kapta 1961-ben, mint legjobb férfi mellékszereplő. Kezdetben főként vígjátékokban kapott szerepet és olyan akkor már nagy nevekkel játszhatott együtt, mint Frank Sinatra és Bing Crosby a Robin és a hét gengszertben 1964-ben vagy Jack Lemmon és Tony Curtis a Verseny a javából-ban 1965-ben. Ekkor már túl volt két Oscar-jelölésen és egy Golden Laurel díjon.
Sorozatszereplését az egy évad erejéig leforgatott The Trials of O’Brien-ben kezdte 1966-ban, melyben egy ügyvédet alakított. Ezt követte az 1968-ban kezdődő Columbo című sorozat, mely végül világszerte oly sikeres lett, hogy a színészt ma leginkább a ballonkabátos rendőrrel azonosítjuk, aki az utolsó pillanatban az ajtóból visszafordulva a „Csak még valami…” kezdetű mondatokkal vált felejthetetlenné. Csak ezért a szerepéért Peter Falkot kilencszer jelölték Golden Globe díjra, melyet egyszer, 1973-ban meg is kapott, valamint tízszer Emmy díjra, amit ötször ítéltek oda neki (1962, 1972, 1975, 1976 és 1990). A több szempontból is különleges nyomozót valószínűleg senkinek nem kell bemutatni, ám azt kevesen tudják a filmről, hogy a sorozat harmadik részét az akkor még ifjú rendező, Steven Spielberg készítette, mely az Ahogy a könyvben meg van írva címet viseli, ezen kívül az évek során számos ismert vendégszereplő bukkant fel az epizódokban, sőt jó néhányszor a színész második felesége, Shera Danese is.
A televíziózáson kívül Falk a mozivásznon is számtalanszor megjelent, így láthattuk Cassavetes 1970-ben készült drámájában, a Férjekben, vagy az 1974-es Egy hatás alatt álló nő című alkotásban, melyben Cassavetes feleségével, Gena Rowlands-al játszott együtt. 1976-ban felbukkant a Meghívás egy gyilkos vacsorára című vígjátékban, melyben a tévhittel ellentétben nem Columbot parodizálja, hanem az 1941-es A máltai sólyom című krimi nyomozóját, Sam Spadet. Később, 1978-ban felkérték e film folytatásaként is számon tartott Bohókás nyomozás című alkotásban való közreműködésre is. 1987-ben felbukkan a Berlin felett az ég című klasszikusban is, melyben egy színészt alakít, 1995-ben pedig Woody Allen mellett vállalt szerepet a Napsugár fiúk televíziós verziójában. Később pedig néhány darab erejéig, mint Mr. Peters’ Connections vagy a Glengarry Glenn Ross visszatért a színházhoz is.
Leghíresebb karaktere, Columbo magánélete zárt napló volt a nézők számára, ám az őt alakító Peter Falk életével sem voltak tele nap mint nap az újságok. 1960-ban vette feleségül Alyce Mayot, akivel 16 évet élt együtt, mely alatt két gyermeket fogadtak örökbe, Catherine-t és Jackie-t. A válást követő évben, 1977-ben ismét házasságra adta a fejét Shera Danese színésznővel. A művész egészségi állapota az utolsó éveiben nagyon megromlott az Alzheimer-kór miatt.
Peter Falk 83 évet élt, maradandót tudott alkotni, ami felbecsülhetetlen.
Forrás: PR Herald www.prherald.hu