A Japán utcai divat
Japánról sokáig talán az első divattal kapcsolatos dolog, ami eszünkbe jutott, az a tradicionális kimonó volt. A gyönyörű mintákkal és tájképekkel díszített ruhák gyökere messze visszanyúlik a történelemben. Azonban nem olyan régen gyökeret vert egy másik irányzat is Japán utcáin, ami sokkal inkább modern, mint tradicionális.
A Japán utcai divat a tradíciókövető Kiotó helyett azonban a divat egyik fellegvárához, a mindig nyüzsgő Tokióhoz köthető.
Az egészen egyedi és rettentően kreatív divatirányzatnak ma már annyi ágazata és variációja van, hogy nehéz követni. A 20. században szárnyra kapott stílus az évek során egyre jobban kibontakozott, és ma már a legnagyobb tervezők is inspirációt merítenek belőle. Ma már végtelen sok irányzatot különböztetnek meg a japánok, amelyek mindegyikével céljuk az önkifejezés és figyelemfelhívás.
A főként fiatal lányok által viselt extrém öltözetek lépten-nyomon megfigyelhetőek a Japán fővárosban. A nyugati normáktól nagyban különböző összeállításokat nem a ma szülte, kialakulásuk egy folyamat műve. A legkorábban kialakult irányzat a gyaru. Ennek az alapötlete a túlcsinosított női megjelenés, amely több alakban önthet formát. A cicababás megjelenés sok pénzt emészt fel, alapkellékei a divatos rövid sortok és szoknyák, a szőke haj, a barnított bőr, a magassarkú és az erős smink viselése.
Ebből az alapötletből alakultak ki az olyan extrémebb irányzatok, mint például a Ganguro. Az irányzat az extrémen sötétített arcról és a hozzá tartozó fehér kontúrokról ismerhető meg. A viselők platinaszőke hajjal, barnító krémektől és szoláriumoktól mesterségesen sötétített bőrrel, és ezüst vagy fehér sminkkel rendelkeznek. A lényeg a minél nagyobb kontraszt. Ennek a változatai a Manba és Yamanba, amelyeknél már a rengeteg strassz és bizsu viselése is előkerül, a haj pedig nem csak szőke lehet, hanem színes is. A kettő közötti különbség a szemkörnyék fehérre festésében rejlik.
Az alap irányzatok mellett különböző érdekes trendek is megjelentek. Ilyen például a hime-gyaru, amely követői királylányszerű babáknak öltöznek habos-babos ruhákkal, tiarával, kistáskával és rózsaszínes sminkkel. A Japán utcai divat a mai napig változik és átalakul, és máris hatalmas ipar épül rá. A megunt megjelenéseket folyamatosan újabbak váltják fel, és az utcákon a számunkra extrém megjelenés már teljesen normálisnak számít.