Ha belföldi utazásra kerül a sor, elsőnek mindenkinek a Balaton ugrik be, esetleg a Kékes vagy a Hortobágy. Azonban az utóbbi időben megjelent valami ősi dolog, ami nekünk még is új.
Ez az új pedig nem más mint a Kurultáj- leegyszerűsítve Magyar Törzsi Gyűlés. Ilyen gyűléseket nem csak a magyarok tartanak, hanem minden lovas nomád nép már évezredek óta. Bíró András Zsoltnak és antropológus csapatának köszönhető hogy újra él ez a gyönyörű hagyomány.
Az első modern kori Kurultáj-t 2007-ben, Kazakisztánban, Saga településén rendezték meg, annak tiszteletére hogy 2006-ban Bíró András Zsolt és antropológus csapata tudományosan is be bizonyította a magyar és a kazak rokonságot. A magyar delegáció viszonozta a meghívást Kazak rokonainknak, így 2008-ban már magyar földön, egész pontosan Bösztörpusztán lett megtartva a törzsi gyűlés. Azon a gyűlésen megegyeztek a szervezők hogy két évente Kutultáj-t tartanak.
2010-re már spóramód szálltak szerte a követeink, ennek köszönhetően szép számmal érkeztek Hun és Türk eredetű rokonaink. (Török, Csecsen, Kazak, Ujgur, Tatár, Üzbég, Azeri.. stb.) Persze mi is képviseltettük magunkat illendően, a Kárpát medence minden tájáról. A hatalmas részvételnek köszönhetően ez lett Európa legnagyobb hagyomány örző rendezvénye. Helyszínét megváltoztatták Bugacra, számos érdeme közé tartozik a jól meg közelíthetőség, és a panoráma is.
Bugac vár minden érdeklődőt lovas és harci bemutatóival, táncos és énekes fellépésekkel, régészeti és antropológiai kiállításokkal. Az ezernyi érdekesség is csak azt igazolja hogy a Kurultáj nem egyszerű vásári sokadalom.
Túl sokáig hittük hogy egyedül vagyunk a világban, de végre most kiderült hogy csak Európában. A törzsi gyűlések leghatékonyabb eszközei az elfeledett rokonaink megismerésére és a összekovácsolódásra. Az út a gyökerekhez, nem más mint a Kurultáj, akár itthon vagy bárhol e világban.
Szerző: Sanci