Bár már mindenki hallott a hennafestésről, az kevésbé ismert, hogy miből is készül a bőr és haj színezésére alkalmas por. A henna növény igazából egy több méter magas cserje, amelynek szárított leveleiből készítik az őrölt festékanyagot.
A készen kapható, finom por azonban önmagában még nem alkalmas a színezésre, néhány plusz hozzávalót is szükséges beszerezni mellé, hogy kész pasztát készíthessünk.
Mivel többféle henna létezik, először a megfelelő port kell kiválasztanunk. A lényeg, hogy daraboktól mentes, lisztszerű por legyen. A paszta elkészítéséhez citromlére, cukorra és valamilyen tartósságot biztosító olajra van szükség. Ez utóbbi lehet eukaliptusz-, teafa- vagy levendulaolaj is. A porba először a kristálycukor és az olaj kerül bele, majd annyi citromlé, amivel kenhető állagúvá válik az egész.
A keveréket ez után a megtisztított bőrfelületre kell felvinni, majd száradásig úgy hagyni. A hennafestés bonyolult mintái leginkább egy hímes tojás díszítéséhez hasonlíthatóak. Ez nem véletlen, hiszen eredetileg a hennát ünnepélyes alkalmakkor használták. Nem kell azonban megijednünk a bonyolult mintáktól. Ha van egy kis kézügyességünk, gyakorolhatunk papíron a tényleges festés előtt, vagy használhatunk sablont is, amelyet a bőrre helyezve csupán ki kell töltenünk a pasztával. Köztes verzió egy alig látható, nem maradandó fóliatetoválás előzetes készítése a bőrre, amely sablont ad a mintának, ezzel csökkentve a tévedés veszélyét.
A minta színe attól függ, hogy mennyi ideig hagyjuk fenn a hennát a bőrön. Rövid idő alatt halványabb, világos vörös színű lesz, idővel pedig ez az alapszín sokkal jobban besötétedik. A pasztát a lehető leghosszabb ideig nedvesen kell tartani, ezzel segítjük a festékanyagok beszívódását. A művelet minimálisan egy órát vesz igénybe, de a tartósság érdekében jóval hosszabban szokták a bőrön tartani, akár hat órán át. A hennával legkönnyebben a talp és a tenyér festhető be, itt szívódik fel leggyorsabban a festékanyag. A megszáradt keverék lepereg a testről. A fáradtságért és türelemért cserébe a minta hetekig megmarad és díszíti viselőjét.
A hennapor másik népszerű felhasználása a hajfestéshez kapcsolódik. A természetes eredetű növény sokak számára szimpatikusabb megoldást jelent a mesterséges festékanyagoknál. A henna azonban sajnos nem képes olyan látványos eredményeket elérni, mint egy valódi festék, csupán vöröses árnyalatot teremt a hajkoronának. Ha ez a célunk, akkor megtaláltuk a tökéletes megoldást!