Szerencsére nem kell Brüsszelig utaznunk, hogy finom bonbon kóstoljuk. A híres, isteni krémekkel töltött csokoládés gömböket és kockákat itthon is számos helyen megkóstolhatjuk, sőt, néhány tanfolyamon meg is tanulhatjuk az elkészítésüket. A kisméretű édességek megannyi krémmel és díszítéssel tehetőek egyedivé, így biztosan személyre szabott, különleges ajándék készíthető belőlük.
Ha készen vagyunk, már csak egy szép dobozra, vagy egy csinos zsákocskára lesz szükségünk, hogy át is adjuk őket. A siker garantált!
A bonbon készítése három fázisból áll: először elkészítjük a tölteléket, majd következik a csokoládé előkészítése és formába öntése, végül megtöltjük és lezárjuk a bonbonokat. Ízlés szerint persze díszíteni is lehet őket, bár a mintás formákba öntött, fényes csokoládé önmagában is nagyon szép. Véleményem szerint nem igényel további dekorációt.
A munka menetét egy barackpálinkás-marcipános bonbonon fogom bemutatni. A készen vásárolt marcipánt kicsomagoljuk, és kezünkkel elkezdjük gyúrni a konyhapulton. A felmelegedett anyagba lassan adagolva keverjük bele a pálinkát. Kis lyukat készítünk a marcipán közepébe, majd ebbe öntjük a folyadékot. Kezünkkel tovább formázzuk a masszát ezzel elérve, hogy a két hozzávaló jól elkeveredjen. Amint a marcipán elég folyóssá válik, a spakli ideálisabb eszköz lesz a keveréshez, mint a kezünk. Amikor a marcipántöltelék elég könnyed lesz, lezárt tálban a hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.
Most következik a csokoládé elkészítése. Ezt a boltban vásárolt jobb minőségű csokoládészemek vagy táblás kiszerelés felhasználásával is elkészíthetjük. A pálinkás marcipántöltelékhez a keserűbb, sötétebb fajták illenek. A vízgőz fölött folyamatos kevergetés mellett felolvasztott csokoládét addig hevítve, amíg az 52-55 fokos hőmérsékletet el nem éri. Ezt konyhai hőmérővel ellenőrizhetjük. Amint ez megtörtént, a csokoládét a konyhapultra öntve a hőmérséklete felére hűtjük. A cukrászok erre a célra márvány vagy gránit felületeket használnak, így ha nem ebből készült a konyhánk, egy kis darab kőlap is megteszi. A kiöntött csokoládét egyik kezünkben kenőkéssel, másikban spaklival mozgatjuk. Először szétkenjük, majd kis kupacba halmozzuk. Ezt a folyamatot nevezzük temprálásnak, amely a roppanós, fényes csokoládé záloga.
A készre hűtött csokoládéval kibéleljük az előre lehűtött bonbonformákat. A cukrászok erre a célra a népszerű szilikonos formákat nem ajánlják. A felesleges csokoládét leöntjük a formáról, ekkor szép vékony réteg marad benne, amely a bonbonok teteje lesz. Megkötésig hűtőbe helyezzük őket, majd a szintén hideg töltelékkel megtöltjük, és újabb csokoládéréteggel lezárjuk. Minden fázisnál jól hűtsük le a bonbonokat! A pár óra alatt megkeményedett formákat könnyedén odacsapjuk a konyhapulthoz, ekkor egészben kiesnek.