Isten a képére teremtette az embert. Az ember pedig megalkotta a képmását Robotból. Ez így sok kérdést vet fel, miért és hogyan? Az emberi természetből fakadóan sok olyan munka van, amit nem szeretünk vagy nem bírunk elvégezni. Kézenfekvő, hogy a Robot dolgozzon helyettünk, már csak azért is mert a Robot szó munkát jelent. De ha mi a robotot dolgozni teremtettük, akkor Isten minket is a munkára szánt? Továbbá ha mi Isten gyermekei vagyunk, akkor a robotok Isten unokái?
Tiszta őrület. Annyi viszont biztos, hogy a robotoknak nagy hasznát vesszük az iparban, űrkutatásban, háztartásban, gyógyászatban, katonai műveletekben és más területeken is. A robotról, mint szerkezet, már az ókorban is ábrándoztak, de megvalósításuk csak az utóbbi pár évtizedben mondható eredményesnek.
De miből áll a robot? A robot egy mechanikus szerkezet, amit komputeres aggyal irányítunk, valamint valamilyen munka végzésre alkalmas. Az új generációk szenzorokkal is rendelkeznek, tehát észlelik a környezetükben történő változást, látnak és hallanak. Fontos jellemzőjük még az újra írható és fejleszthető programjuk. A robotok lehetnek pneumatikus (levegős), hidraulikus, és elektromos hajtásúak. Sok film tartalma egy robot invázió, ami globális katasztrófához vezet. Ennek megakadályozására született meg a 3 robot parancsolat/törvény:
- A robot ne forduljon teremtője ellen! Szükség esetén segítse az embert. - A robot kövesse az ember parancsát! Megtagadni csak akkor szabad, ha az első paranccsal ütközik. - A robot őrizze meg saját épségét! Ennek mulasztása csak az első két parancsolat betartásával történhet. |
|
---|
10 - 3 a robotok javára! De ha ez nem is lenne így, a robotok nagy része helyhez kötött. Leginkább gyárakban végeznek festő, hegesztő, szerelő és egyéb munkákat. Háztartási gépeink is csak akkor jelentenek veszélyt ránk, ha nem olvassuk el a használati útmutatást. Talán egyszer majd eljön az idő amikor a droidok, transzformerszek és a kiborgok színesítik világunkat. Addig is a fantáziánkban élnek és várnak.
A robotok gyártására és fejlesztésére Japán áldoz a legtöbbet, majd az Usa, Európán belül pedig Németország. Japán a többi országgal ellentétben az emberi robotokat kedveli jobban. Ennek oka a mentalítás. A Japánok tárgyként kezelik ezeket a szerkezeteket, míg a pólus másik oldalán természetellenesnek tartják. Egyik ilyen ”természetellenes” masina a PaPeRo névvel ellátott robot, aminek a feladata a beszélgetés. Vége az idősek magányának és lesz aki (ami) tanuljon a gyerekekkel. Esetleg sok a vendég? A Honda Asimo felszolgál ön helyett. De fejlesztettek már ki életmentő gépeket is. A Da Vinchi robot arra hivatott, hogy a műtétek során a sebész keze alá dolgozzon. Továbbá megszületett a katonák őrangyala is. A Nagy Kutya (Big Dog) elnevezésű szerkezet képes akár egy sebesült katonát is kimenekíteni a harctérről. Bármilyen terepen képes haladni akár teherrel is.
Természetesen az említett robotok más célokra is felhasználhatók és alapul szolgálnak a további fejlesztésekhez. A robotika minden nap fejlődik, csak az emberen múlik, hogy ezt a tudást/tapasztalatot, hogyan használja fel.
Copyright: mainet.hu