Gyakran szembesülünk azzal a ténnyel, hogy felmondunk vagy felmondanak munkahelyünkön. Vannak, akik egy jobb állás lehetősége miatt váltanak, mások pedig a munkahelyi légkört nem bírják tovább elviselni. Nekik szeretnénk néhány alapinformációt adni, hogy melyek a munkaviszony megszüntetésének hivatalos és mindenki által elfogadott módjai.
1. Felmondás közös megegyezéssel
Bármely fél kezdeményezheti. A munkáltató és a munkavállaló megállapodnak a megszűnés napjában és annak körülményeiben. Mindezt írásba foglalják a későbbi viták elkerülése érdekében. Közös megegyezéskor a munkavállalónak nem jár végkielégítés.
2. Rendes felmondás
A munkáltató a felmondást köteles írásban megtenni és azt megindokolni, kivéve, ha a munkavállaló nyugdíjas személy. Az indok csak a munkavállaló képességeire és magatartására irányulhat. Vita esetén a felmondás indokát a munkáltatónak kell bizonyítani. Ha a munkavállaló mond fel, a felmondást írásban kell benyújtania, de nem köteles azt indokolni. A felmondási időt le kell tölteni, kivéve abban az esetben, ha a cég arról lemond. A felmondási idő minimum 30 nap, viszont az 1 évet nem haladhatja meg. A felmondási idő alatt a munkáltató lehetőséget kap arra, h hogy új dolgozót találjon a megüresedett állásra, a munkavállaló pedig arra, hogy új munkahelyet kereshessen.
3. Rendkívüli felmondás
Rendkívüli felmondásról akkor beszélünk, ha valamely fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi. A felmondást minimum 15 napon belül, de legkésőbb egy éven belül kell megtenni. A rendkívüli felmondás azonnali hatályú. Ilyen esetekben nincs felmondási idő.
4. A munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése
A munkaszerződésben a felek próbaidőben állapodhatnak meg. A próbaidő alatt bármely fél indoklás nélkül felmondhat. Ebben az esetben nincs felmondási idő és végkielégítés sem.
Reméljük hasznos volt ez a rövid felmondási ismertető. A részletesebb tájékoztatásokat, illetve az érvényes rendelkezéseket minden esetben érdemes átolvasni.
Copyright: Mainet.hu