Vajon, ha önvédelmet, harcművészeteket gyakoroljuk, akkor biztonságban érezhetjük magunkat? Nézzük meg, milyen tanácsokat ad egy késharc szakértő, ha a bulizós éjszaka balhéba fordul, vagy késsel támadnak ránk az utcán. Lehetséges egy késsel való döfés, vagy vágás elhárítása? Meg lehet egyáltalán ép bőrrel úszni egy késes támadást?
A fentiekben megfogalmazott kérdésekre sajnos nem lehet egyértelműen igennel válaszolni. Olvashatjuk és hallhatjuk a híradásokban, hogy még harcművészetekben, küzdősportokban képzett emberek se tudják magukat megvédeni egy késelő ellen. Viszont így teljesen kiszolgáltatottnak érezhetjük magunkat és szeretteinket egy diszkós, vagy utcai balhéban. Tehetünk ez ellen valamit? Igen tehetünk, ha tudjuk, hogyan reagáljunk ilyen helyzetekben.
A kést tartják a legveszélyesebb fegyvernek, hiszen könnyen elrejthető, és még egy képzetlen kezében is életveszélyes. Persze egy jó érzésű ember nem hord magánál semmilyen vágófegyvert, de mégis egyre gyakrabban előkerül utcai támadások esetén.
A legfontosabb alapelv az, hogy csak abban az esetben lehet kés ellen védekezni, ha a védekező ismeri a késforgatás alapjait, vagyis azt, hogy a kés mire képes. Hiába jó pusztakezes küzdő valaki, szinte ő is teljesen esélytelen, hiszen a fegyverek esetében más szabályok érvényesek.
AZ ESKRIMA – EXTRÉM
Ez a hatékony önvédelem a Fülöp-szigetekről származó harcművészeti rendszer, melynek szerves része a kés elleni védekezés. Ezek a technikák bizonyítottan működnek, mert hazájában a mai napig használják utcai harcokban, ugyanis a Fülöp-szigetek nagy részen egyszerűen nincsen közbiztonság. Emellett a Dél-kelet Ázsiai kommandósok kiképzési anyagában is szerepel, hiszen a dzsungelharcokban gyakran kerülnek elő a kések és macheték.
Négy pontban lehet összeszedni azokat a lépéseket, melyekkel az utcai támadásokat elkerülhetjük, illetve sikeresen túlélhetjük őket.
ELKERÜLÉS
Először is ne menjünk rossz hírű szórakozóhelyekre, és városrészekbe. Inkább utazzunk taxival késő este, mint gyalogosan közlekedjünk, még abban az esetben is, ha többen vagyunk. Forgalmas részeken mozogjunk, ahol sokan látnak, és vadidegenekkel ne tűnjünk el kis utcákban, bármilyen csábító is az ötlet. Ha az utcán gyanús alakokat látunk, menjünk át a másik oldalra, vagy menjünk kerülő úton. Ha megszólítanak bennünket, ne álljunk meg, hanem menjünk el ferdén oldalra (úgymond V-irányba), mert általában a támadók többen vannak. A lényeg, hogy elkerüljük a gyanús szituációkat!
MENEKÜLÉS
Nem rögtön a konkrét támadással kezdődik az önvédelmi szituáció, hanem először szóváltás, lökdösődés történik. Ilyenkor a fellépésünk ne legyen se erőszakos, se megalázkodó, mert ezek csak feltüzelik a támadót, inkább mutassunk határozottságot, magabiztosságot. Azt kell sugároznunk magunkból, hogy mi nem akarunk bajt, de jobban teszi a másik is, ha elkerüli a velünk való konfliktust.
Ha már érzékeljük, hogy tettlegességre kerülhet sor, akkor célszerű segítségért kiabálni, viszont ekkor már nagyon figyelnünk kell mind a támadónkat, mind a menekülési lehetőségeket, illetve a támadó esetleges segítőit is. Meg kell próbálnunk elmenekülni, de úgy, hogy közben ne fordítsunk hátat a támadónknak, amíg a hatótávjában benne vagyunk.
MIELŐTT ELŐKERÜL
Nem szabad elfelejteni, hogy a kés egy könnyen elrejthető fegyver, és a támadók általában úgy használják, hogy az áldozat csak későn veszi észre a pengét. Ezért mindig figyeljük, hogy a támadó mikor nyúl a zsebébe, a ruhája alá, és ekkor már herén kell rúgni, el kell lökni, aztán nagyon gyorsan el kell szaladni.
Amikor már közvetlen fizikai kontaktus is kialakult előzőleg, vagyis például a ruhánkat megragadják, akkor a támadó másik kezére is nagyon figyelni kell, hiszen abban lehet a kés. Ekkor oldalra kell lépni, minél távolabb az ellenfél szabad kezétől, ki kell szabadulni a fogásból, támadhatjuk az arcot, szemet illetve a heréket, mielőtt még a támadónk elő tudná venni a kését, aztán szintén nagyon gyorsan el kell szaladnunk.
KÉS ELLENI VÉDEKEZÉS
Ha nem sikerül elkerülnünk a bajt, és késsel támadnak ránk, akkor a következő alapelveket szükséges betartanunk. Először is felejtsük el, hogy a kést, mint a filmeken, könnyedén elhárítjuk egy karcolás nélkül. Lelkileg készüljünk fel, hogy kisebb-nagyobb sebeket kaphatunk. Másodszor mindenképpen vegyünk valamit a kezünkbe, azt használjuk a védekezésre, pl.: táska, kabát, öv, faág, szék, illetve bármi, ami a közelünkben van. A pusztakezet a kés könnyedén elvágja, és akkor már nincsen mivel védekeznünk, viszont egy eszközzel óriásit lehet ütni, és így megállíthatjuk a támadót. Harmadszor pedig mindig a megmenekülésre törekedjünk, ne a támadó legyőzésére, hiszen nem hősködni kell, hanem ép bőrrel megúszni a támadást.
Nagyon hatékony megnöveli az esélyünket, ha olyan önvédelmet kezdünk el elsajátítani, ahol megtanítják a kés működési elvét, és az ellene tényleg működő stratégiákat, elveket, technikákat. A legtöbb Magyarországon fellelhető harcművészetek alapjában véve pusztakezes stílusok, vagyis míg a pusztakezes harcban nagyon kiválóak, addig ütő, vágó, döfő fegyverek ellen már nem működnek megfelelően. Az Eskrima Extrém Hatékony Önvédelem a XXI. század leghatékonyabb eszközös és pusztakezes önvédelmi rendszere, melynek hazai iskoláit a www.docepares.hu oldalon lehet megtalálni, és ezekben az önvédelmi csoportokban el lehet sajátítani a késharc-önvédelem fortélyait.
Forrás: PR Herald www.prherald.hu